بهترین طرح‌های سال ۲۰۱۹ برای سقف شینگل

طراحی سقف

طراحی سقف

سقف‌ها هرگز به یک شکل یا اندازه نیستند حتی اگر بسیاری از مردم تصور کنند که سقف­‌ها هم ­شکل­ اند. سقف­‌ها متناسب با نوع کاربری و چگونگی استفاده و عملکرد بنا اشکال متفاوتی به خود می­گیرند. بیشتر صاحبان خانه تا زمانی که نیاز به تعمیر یا تعویض سقف نداشته نباشند، در مورد طراحی سقف فکر زیادی نمی­کنند و تصور می­کنند که برای تعویض سقف فقط باید مصالح پوشش سقف را در نظر بگیرند. برای اینکه به سقف و منزل خود شخصیت بیشتری بدهید، باید در نظر بگیرید که چگونه فراز و نشیب سقف شیب­دار با هم ادغام می­شوند تا بر کلیت ظاهری و عملکرد سقف شما تأثیر بگذارد.

انواع مختلف طراحی سقف وجود دارد، همه مواردی که دارای اهداف منحصر به فرد هستند و برخی دیگر برای شرایط آب و هوایی مختلف و سبک‌های ساختمان مناسب­تر هستند. در اینجا فقط چند مورد از محبوب ترین انواع طراحی سقف مدرن ارائه شده است.

 

طراحی سقف شینگل

پشت بام شیروانی دار

سقف های شیروانی، که به عنوان سقف های شیب­دار نیز شناخته می شوند، یکی از محبوب ترین انواع سقف در سراسر دنیا است. این شکل از سقف­ها در شمال ایران کاربرد بسیار زیادی دارند. سقف­های شیروانی شکلی مثلثی دارند و یکی از انواع سقفی­است که بسیاری از افراد هنگام فکر کردن به طراحی سقف سنتی، به این شکل تصورش می­کنند. مثل نقاشی کودکان کنار یک رود و رشته­کوه. انواع مختلفی از سقف های شیروانی مانند شیروانی یک طرفه، شیب از جلو یا سقف شیروانی هلندی وجود دارد. بام­های شیروانی تقریباً در هر نوع شیبی از شیب کم عمق  تا شیبهای بالا را تحت پوشش قرار می­دهد و می­تواند برای این زمین­ها طراحی شود.

سقف های شیروانی از طراحی ساده ای برخوردار هستند که باعث می­شود نسبت به سایر انواع پیچیده تر طراحی سقف، ارزان­تر تمام شوند و ساخت به صرفه­تری داشته باشند. پیمانکاران بام به طور معمول عاشق سقف­های شیروانی هستند زیرا تنها شامل پوشاندن دو سطح صاف بدون ایجاد برآمدگی یا شیاهایی هستند که به درز و مواد اضافی نیاز دارند. آنها را می توان با استفاده از تقریباً هر نوع مواد بام از جمله شینگل آسفالت، آندولین ، ورقه فلزی، سفال یا توفال بتونی پوشاند.

 

نکات مثبت:

با توجه به قوس­های مثلثی ، سقف های شیروانی امکان ایجاد فضای اضافی کف برای یک شیروانی یا اتاق زیر شیروانی را فراهم می­کنند، یا می توانید سقف های طاق زیبایی برای اضافه کردن به فضای خانه به وجود بیارید و شکلی مدرن به داخل خانه خود بدهید. سقف های شیروانی به راحتی آب را هدایت می­کنند و همین امر باعث می­شود که این سقف­ها برای مناطق پر باران و یا مناطقی که ریز بسیار عالی باشند.

 

نکات منفی:

سقف های شیروانی برای مناطقی که دارای طوفان یا وزش باد شدید هستند گزینه مناسبی نیستند. چرا که سقف شیروانی به طور بالقوه می­تواند سقوط کند و یا مصالح آن از بین بروند. اگر سقف های شیروانی دارای فراز و نشیب زیادی باشد، باد شدید حتی می تواند باعث شود که سقف کاملاً از دیوار جدا شود.

 

طراحی سقف شینگل

شیروانی چهارطرفه

سقف های هیپ از هر چهار طرف دارای شیب­ هستند که این شیب­ها طول مساوی دارند و سمت شیبشان به سمت پایین و به سمت دیوارها است. بعضی اوقات چهار طرف شیب در یک نقطه به هم می­رسند، اما این نکته همیشه صادق نیست. سقف­های هیپ که دارای شیب چهارطرفه هستند، برخلاف سقف های شیروانی ساده، سایه و پوشش را در هر چهار طرف خانه فراهم می کند. انواع مختلفی از بام­های چهار طرفه وجود دارد مانند یقف چهارطرفه ساده ، چهارطرفه هرمی و چهار طرفه متقاطع وجود دارد.

مشابه سقف­های شیروانی، سقف­های با شیب چهارطرفه تقریباً با هر نوع ار مصالح بام مانند شینگل، آندولین یا سفال­های مختلف ساخته می­شود. عایق و ضد آب بودن برای همه سقف­ها یک ویژگی مهم و حیاتی به حساب می­آید. اما در سقف­های شیب چهارطرفه اهمیت ویژه­ای پیدا می­کند چرا که شیب­های زیادی دارد و شیار و آبروهای زیادی را نیز ایجاد می­کند و امکان نفوذ آب بالا می­رود.

 

مزایای استفاده:

سقف های چهارطرفه فوق العاده پایدار، محکم و بادوام هستند که این ویژگی باعث می­شود از این شکل سقف برای مناطقی که باران، برف و وزش باد زیادی دارد گزینه­ای بسیار عالی باشد. آنها همچنین می توانند فضای اضافی را برای یک پنجره خفته زیبا یا یک اتاق کوچک فراهم کنند.

 

نکات منفی:

با توجه به طراحی پیچیده سقف­های دارای شیب چهار طرفه، این شکل از سقف به مصالح و پوشش بیشتری احتیاج دارد، بنابراین ساخت این شکل از سقف گران­تر تمام می­شود. اگر یک سقف چهارطرفه دارای پنجره باشد، درزهای اضافی احتیاج دارد که اگر سیستم سقف به درستی نصب نشود، احتمال دارد آب از این درزها نشت کند.

 

طراحی سقف شینگل

 سقف تخت

سقف های تخت از نظر شکل و عملکرد ساده هستند و به دلیل خطوط یک­دست افقی ظاهری ارگانیک­تر دارند چرا که این شکل از خطوط و سطوح غالباً در طبیعت دیده می شود و ظاهری مدرن به خانه شما می­بخشند. با وجود اینکه این سقف­ها به سقف تخت موسوم هستند ولی در واقع این سقف های مسطح شیب کمی دارند که اجازه می دهند آب از وسیله آب­راه­ه‌ایی از سطح بام خارج و تخلیه شود. بام های مسطح به دلیل دهانه­ای که می­توانند پوشش دهند عموما فضای زیادی را در خود جای نمی­دهند و از این سقف­ها برای سایه­بان و ایوان جلوی درها و فضای باز می­توان استفاده کرد.

استفاده از مصالح بام که به طور مداوم و بدون درز در سقف­ها به کار گرفته می­شود در هنگام نصب سقف­های مسطح بسیار مهم تلقیزمی­شوند و برای اطمینان از ضدآب بودن سقف کاملاً مهم هستند. متداول ترین مصالح بام مورد استفاده در سقف­های مسطح عبارتند از شن، قیر ، ورق های آلومینیوم، PVC ، TPO و لاستیک.

 

جوانب مثبت:

سقف های مسطح به دلیل خطوط یک­دست و صاف خود، در خانه های سبک مدرن و امروزی ظاهری بسیار عالی دارند و جلوه خاصی ایجاد می­کنند. این سقف همچنین در ساختمانهای تجاری یا صنعتی معمول هستند. برای ایجاد یک پاسیو، ایوان و یام سبز در بالای منزل، سقف­های تخت بهترین گزینه هستند.

 

نکات منفی:

با اینکه سقف های مسطح دارای شیب کمی برای زهکشی آب هستند، بیشتر از سقف­های شیب­دار مستعد نشت آب هستند، بنابراین سقف های مسطح برای مناطق پر باران گزینه ایده­آلی نیست.

 

طراحی سقف شینگل

سقف یک­طرفه

سقفهای یک­طرفه، که گاهی اوقات به عنوان پشت بام اسکلیون یا سایه­بانی نیز مطرح می­شوند، با اکثر سقف­ها متفاوت است زیرا فقط در یک جهت قرار گرفته است، بنابراین تنها به یک سمت شیب دارند. از قدیم به طور معمول، سقف های یک­طرفه  برای خانه­‎ها، آلاچیق­ها و ایوان­ها مورد استفاده قرار می­گرفتند، اما به دلیل ظاهر جالب مورد توجه امروزی­ها قرار گرفته و به طور فزاینده­ای استفاده از این سقف­ها در سقف خانه ها رایج شده است.

قاب­بندی و نصب سقف های یک­طرفه بسیار ساده است و شبیه به سقف های مسطح است چرا که از مصالح ساختمانی کمتری نسبت به سایر انواع سقف استفاده می­کنند. به دلیل شیب تندی که دارند نیازی به پوشش قیری و ایزوگام سقفی ندارید. سقف­های یک­طرفه را می توان با استفاده از یک درز ایستاده به جای کاشی یا شینگل استفاده کرد.

 

مزایا:

از آنجا که سقف­های یک­طرفه آب را از یک طرف تخلیه می­کنند، جمع آوری و ذخیره آب باران برای استفاده مجدد و و حفظ محیط زیست بسیار آسان است. با توجه به شیب بالاتر از یک طرف، سقف­های یک­طرفه می­توانند زیبایی و جلوه خاصی را ایجاد کنند و در عین حال برای مناطق پر باران و مناظقی که بارش برف دارند نیز ایده­آل باشند.

 

نکات منفی:

به دلیل شیب تندی که این شکل از سقف دارد و در یک طرف خانه خیلی سطح کمی به خودش می­گیرد، فضای اتاق زیر شیروانی را با سقف های یک­طرفه از دست می­دهید. همچنین سقف های یک­طرفه برای مناطقی با وزش باد زیاد ایده آل نیستند.

 

اینها فقط چهار مورد از ۳۰+ نوع طراحی مختلف سقف موجود است. این چهار شکل از سقف که اکنون مطح کردیم به طور معمول استفاده می­شوند ولی بام­‌های بیشتری با شکل و مصالح متفاوت وجود دارند که ار همه این موارد را بخواهید تحلیل کنید دچار نوعی سردرگمی می­شوید. بهتر است وقتی تصمیم به انتخاب یک سقف دارید با یک پیمانکار سقف قابل اعتماد مشورت کنید تا به شما در طی کردن این روند کمک کند و بهترین تصمیم را برای خانه­‌تان بگیرید. با ما در تماس باشید.

customers