طریقه نصب ورق شینگل

نصب ورق شینگل

اولین نکته مهم در زیر سازی سقف شیبدار شینگل ، محاسبه وزن پوشش سقف شیبدار است  و اینکه آیا پوشش بام نیاز به زیر سازی دارد و طریقه نصب ورق شینگل به چه صورت است ؟

در بسیاری از مناطق جغرافیایی، بار وارد بر سقف شیبدار زیاد بوده و میزان بارش برف ممکن است به پوشش بام فشار وارد کند؛ پس به همین دلیل زیرسازی سقف شیبدار مهمترین مسئله در انتخاب نوع پوشش بام است.

سقف حکم پناهگاه یک ساختمان را دارد و در کنار زیبایی، باید از استحکام آن نیز مطمئن شد. میزان شیب سقف ویلایی در ساختمان ها، یکی از نکاتی است که در هنگام زیرسازی سقف باید به آن توجه بسیاری داشت.

هرچه میزان شیب سقف شیبدار بیشتر باشد، فشار جاذبه روی سازه آن بیشتر می شود.

روکش سقف شیبدار شینگل، برای نصب سقف های شیبدار بيشتر از ۲۰ درصد شیب قابل اجرا می باشد، در صورتی كه شیب سطح ما بین ۲۰ تا ۳۰ درصد باشد، يك لايه پلی استر به ضخامت ۳ ميلیمتر به نام تخته او اس بی بر روی لایه زیرین قرار می گيرد و سپس، صفحات شینگل روی آن چسبانده می شوند. در مواقعی که شیب سطوح بيشتر از ۳۰ درصد باشد، سطح زیرین آن را با پوشش های آستر شینگل پوشانده و با میخ های مخصوص شینگل ثابت می کنند.

برای زیر سازی و نصب ورق شینگل، از تخته هایی به نام  تخته” OSB “استفاده می شود. شینگل نوعی عایق است و بر روی هر سطحی نصب می‌شود، اما توصیه می شود که برای زیر ساز از صفحات چوبی او اس بی استفاده شود. تخته او اس بی به ضخامت ۱۱ میلی متر و کاملا ضد آب است.

رزین و چسب استفاده شده در ورق های او اس بی ، یک عایق ضد رطوبت است به طوری که در لبه ها و محل های برش خورده نیز این خاصیت همچنان حفظ می شود. تخته ها را از نزدیک لبه شان با میخ و یا پیچ بدون هر نوع شکاف یا سوراخی می توان متصل کرد .

مرحله شروع و طریقه نصب

مرحله شروع و طریقه نصب

 1. ابتدا برگه های یک شینگل سه لتی را از هم جدا کرده و به عنوان شینگل آغازین نصب نمائید.
 1. شینگل آغازین را روی گوشه سمت چپ پایین سقف قرار دهید و مطمئن شوید که یک برآمدگی ۲۵/۱ سانتیمتری در شیارها و لبه های بام وجود داشته باشد. اگر از آبچکان استفاده نمی کنید این برآمدگی باید ۲ سانتی متر باشد.
 1. شینگل آغازین را برای بقیه قسمتها هم نصب کنید.

 نصب ورق شینگل

نصب ورق شینگل

مرحله اول:

 1. یک شینگل کامل را در قسمت گوشه پایین چپ سقف هم تراز با شینگل اول قرار دهید.
 1. این مرحله را با نصب ورق های شینگل بیشتر تکمیل نمایید. خط میخ کاری شینگل نباید به عنوان خط تراز مورد استفاده قرار گیرد.

مرحله دوم:

 1. مرحله دوم را با گذاشتن اولین شینگل به اندازه ۴/۱۶ سانتی متر، در زیر شینگل اولیه آغار کنید.
 1. ۲/۱۴ سانتی متر را، به عنوان نمای سطح پوشش قرار دهید، عملیات محکم کاری را با اطمینان انجام دهید، قسمتهای اضافی را در برآمدگی ها و شیارها مرتب کنید.

مرحله سوم: محکم کاری و میخ کاریمرحله سوم: محکم کاری و میخ کاری

 1. از ۴ میخ در امتداد خط میخ کاری، ۱۵ سانتی متر بالاتر از لبه پائینی و ۵/۲ سانتی متر با فاصله از حاشیه شینگل استفاده کنید.
 2. میخ ها می بایست به هر دولایه شینگل نفوذ کنند.
 3. طول میخ ۶ا باید متناسب با ضخامت زیرسازی سقف باشد.

مرحله چهارم : تیزه ها و برآمدگی ها

 1. برای ساختن تیزه از شینگل، باید لبه های شینگل سه لتی را بوسیله چاقوی مخصوص سقف، و یا هر چاقوی مناسبی به سه قسمت مساوی تقسیم کنید.
 1. تیزه های شینگل را از انتها خط الراس بر خلاف جهت باد بر روی هم قرار دهید.
 1. ۱۳ سانتی متر از هر شینگل ، تیزه را بیرون بگذارید.
 1. بعد از خم کردن شینگل ها، از دو میخ در هر دو طرف آن استفاده کنید.
 1. به نصب ورق شینگل های تیزه ادامه دهید تا کلیه خط الراس پوشش داده شود.

مرحله پنجم: آبروها

یک رول ورق نرم جهت آبرو را، در امتداد خط القعر قرار دهید و حاشیه های آن را با میخ محکم کنید.

 1. تمامی شینگل ها را از یک سمت آبرو در امتداد خط القعر نصب نمائید به طوری که ۳۰ سانتی متر از خط القعر دورتر باشند. میخ کاری را حداقل ۱۵ سانتی متر با فاصله از خط القعر در هر دو سمت آبرو انجام دهید.
 1. در فاصله ۵ سانتی‌ متری از مرکز سمتی که شینگل نصب نشده، با گچ یک خط بکشید. نصب شینگل ها را در قسمت بالای خط گچی سمتی که شینگل نصب نشده شروع کنید و اضافه آن را ببرید، دقت کنید تا شینگل های زیرین را نبرید. گوشه بالایی این شینگل ها را محکم کنید سپس آن را چسب کاری کنید .

مرحله پنجم: آبروها

مرحله ششم : پرداخت کار

جهت اتمام و نصب ورق شینگل به صورت کامل می توانید از مواد پیش ساخته موجود در بازار مانند : مس، آهن یا پلاستیک استفاده نمایید و به این ترتیب طریقه نصب ورق شینگل کامل می‌شود.

customers