مهم ترین نکات هنگام خرید شینگل و اطلاع از قیمت شینگل

خرید شینگل

با نگاهی به خانه های مختلف در نقاط گوناگون کره زمین احتمالا طیف گسترده ای از مصالح سقفی را مشاهده خواهید کرد. سقف های مسکونی را می توان از انواع مصالح گوناگون ساخت. شینگل ها (Shingle) نوعی از این سقف ها است. مواد کمی برای ساخت سقف وجود دارد که آسان تر از شینگل مورد استفاده قرار گیرد. شینگل علاوه بر استفاده آسان، بسیار پرکاربرد است. شینگل ها از کاشی های منفردی که با هم، همپوشانی دارد تشکیل شده است. الگوی این کاشی ها گاه منظم است و گاه انتزاعی. شینگل اختراعی نسبتا جدید است که به دلیل تقاضا، برای بام های مناسب سطوح شبیدار طراحی شده است. شینگل برای سقف های شیبدار با شیب ۳۰% به بالا کاملا ایده آل است و برای پوشش دیوار های عمودی نیز کاربرد دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا نکاتی را درباره خرید شینگل و قیمت شینگل برایتان توضیح دهیم.

شینگل چیست؟

شینگل چیست

پیش از صحبت درباره مزایای خرید و قیمت شینگل خوب است تا آن را بیشتر بشناسید. شینگل به پوشش سقف های شیبدار گفته می شود که این روز ها بسیار پرمصرف و کاربردی است. طراحان صنعتی در کشور آمریکا این سقف ها را در دو دهه گذشته طراحی و تولید کرده اند. خیلی طول نکشید که این نوع سقف، در کشور کانادا، جزء پرفروش ترین پوشش های سقف شیبدار قرار گرفت. شینگل توانست خیلی سریع جای سقف های سفالی و سنتی گذشته را بگیرد و با شرایط گوناگون آب و هوایی سازگار باشد.

شینگل ها از همان ابتدای طراحی، راه خود را به بازار ایران پیدا کردند. سال ۱۳۸۰ بود که شینگل در همان بدو ورود به کشور، مورد استقبال کارشناسان این صنعت قرار گرفت.

سقف های شینگل به صورت لایه لایه هستند؛ به طوری که لایه بالایی بر روی لایه زیرین، قرار می ‌گیرد و از نفوذ آب، به طور صد در صد جلوگیری می کند. بر همین اساس، استفاده از این نوع پوشش سقف، برای مناطق پر باران بسیار توصیه می‌ شود. وزن پایین پوشش شینگل، باعث کاهش آثار تخریب و خطرات ناشی از وقوع زلزله می شود. به همین دلیل به عنوان سقف های ضد زلزله از آن ها یاد می شود. مواد تشکیل دهنده شینگل ها، سیلیس و مشتقات نفت در انواع لایه های مختلف است. به طور کلی، این نوع پوشش از سقف از ماده فایبرگلاس اشباع شده که توسط نوعی از قیر با کیفیت بالا به عنوان پایداری دهنده تشکیل می شود و سپس با دانه های معدنی در رنگ های گوناگون پوشانده می شود.

شینگل ها از چند لایه تشکیل می شوند؟

خرید شینگل

پیش از خرید شینگل خوب است تا با لایه های سازنده آن آشنا شوید.

 • لایه تقویت کننده

لایه زیرین این سقف ها، تشکیل شده از جنس الیاف طبیعی اشباع شده با آسفالت یا فایبرگلاس است. در هنگام تولید، گرانول، مواد خام و آسفالت نیز به این لایه افزوده می شود. وظیفه لایه تقویت کننده افزایش مقاومت سقف و حفاظت از آن در برابر پیچ خوردگی ها، پارگی ها و جمع شدگی ها است.

 • لایه آسفالت

شینگل ها در لایه بعد از لایه تقویت کننده، به وسیله لایه ای از آسفالت پوشش داده می شود. این کار با هدف جلوگیری از نفوذ آب به لایه های زیرین انجام می شود. از آن جایی که شینگل ها وزن های متفاوتی دارد؛ توجه داشته باشید که وزن آن ها به ضخامت همین لایه آسفالت بستگی دارد.

 • لایه پوششی از جنس گرانول

لایه گرانول به وسیله تجهیزات مکانیکی بر روی لایه آسفالت، پرس می شود تا از آسفالت در برابر پرتوی UV (فرابنفش) خورشید محافظت کند. توجه داشته باشید که بدون این لایه، آسفالت در مدت زمان اندکی کیفیت خود را از دست می دهد. رنگی که بر روی این لایه قرار می‌ گیرد طبیعی است؛ بنابراین با گذشت سال ها تغییری در رنگ آن ایجاد نمی شود.

بررسی انواع شینگل

برای خرید شینگل ابتدا خوب است که انواع این ماده را بشناسید. انواع شینگل ها عبارت است از شینگل آسفالتی، شینگل فایبرگلس، تایل متالی، تایل چوبی، تایل سنگی.

 • شینگل آسفالتی

خرید شینگل

شینگل های آسفالتی از الیاف معدنی و مواد پرکننده تشکیل شده است. آسفالت در این نوع شینگل ها به عنوان ماده اولیه مقاوم در برابر آب است. شینگل آسفالتی نسبت به انواع دیگر شینگل ها از محبوبیت بیشتری برخوردار است. برخی از ویژگی های این نوع شینگل که باعث محبوبیت بیشتر در بین مردم شده است عبارتند از:

 1. نصب و خرید شینگل آسفالتی آسان و ارزان تر است.
 2. طول عمر آن ها بین ۲۰ تا ۲۵ سال است.
 3. انرژی را بیشتر از سایر انواع شینگل نگه می دارد و باعث می شود که هزینه مصرف انرژی شما نیز کاهش پیدا کند.
 4. نصب این نوع از پوشش سقف آن چنان راحت است که مردم خودشان می توانند سقف خانه خود را نصب کنند.
 5. این شینگل ها طرح های فراوانی دارد. حتی برخی از آن ها، طرح چوب نیز دارد.

در هنگام خرید شینگل توجه داشته باشید که شینگل آسفالتی برای خانه های مسکونی در نظر گرفته شده است و تنها برای سقف شیب دار مناسب است و اگر خانه شما سقف صاف دارد، این نوع از شینگل را به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم. در اینجا به چند مورد از مشکلات این نوع سقف می پردازیم:

در هنگام خرید شینگل های آسفالتی به این نکته توجه کنید که این نوع شینگل تاب و توان تغییرات دمایی زیاد را ندارد. به راحتی با طوفان های شدید و بارانی و باد های شدید صدمه می بیند. این عوامل باعث کاهش تمایل به خرید شینگل آسفالتی شده است.

 • شینگل فایبرگلاس

خرید شینگل

یکی از انواع شینگل ها که در بین مالکان و مصرف کنندگان محبوبیت دارد، شینگل فایبرگلاس است. کفی آن فایبرگلاس است و لایه ضد آب در کف آن با رزین نصب شده است. آسفالتی با مواد معدنی ترکیب شده است و به صورت یک لایه بر روی آن آمده است که این شینگل را به وجود آورده.

این لایه فایبر گلاس اضافه، باعث ایجاد ۲ خاصیت ویژه در این مدل شینگل شده است که در هنگام خرید شینگل می توانید با توجه به استفاده ای که از آن دارید به این ویژگی ها توجه کنید. اول اینکه کاملا ضد آب و بسیار مقاوم در برابر آتش است. دوم اینکه شینگل فایبرگلاس کاملا در مقابل طوفان و باد مقاومت می کند.

 • شینگل آهنی

قیمت شینگل

شینگل های آهنی اغلب اوقات از فولاد با روکش روی ساخته می شود؛ اما ممکن است آلمینیوم یا مس نیز در ساخت آن دخیل باشد. این تایل ها معمولا از مس، آلمینیوم، قلع یا روی ساخته می شود که مصارف خیلی خاصی دارد. این نوع پوشش برای سقف های صاف کاربرد دارد. هم چنین در سقف هایی که شیب تندی دارد، از این پوشش استفاده می شود؛ به همین دلیل در بین سایر مدل های پوشش بام متداول نیست. اما به کارگیری آن ها چندین مزیت دارد.

این تایل ها بسیار زیاد مقاوم است. قیمت شینگل آهنی مقرون به صرفه است. شینگل آهنی می تواند بیشتر از ۵۰ سال بدون نیاز به تعمیر، عمر کند. اگر به دنبال یک نوع شینگل باکیفیت هستید خرید شینگل آهنی را توصیه می کنیم. یکی از معایب استفاده از تایل های متالی صدای آن ها در هنگام بارش باران است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آسیب باد به شینگل ها به مقاله زیر مراجعه کنید:

آسیب باد به سقف شینگل

 • شینگل چوبی

قیمت شینگل

تایل چوبی در اکثر اوقات از چوب سدر ساخته می شود؛ البته فراموش نکنید که از سایر چوب های سخت هم می تواند ساخته شود.

پیش از اینکه شینگل آسفالتی به بازار بیاید، از شینگل چوبی استفاده می شد. شینگل چوبی بسیار مستحکم است و در برابر اتلاف انرژی بسیار مقاومت می کند. این شینگل های چوبی معمولا از درخت کاج، درخت صدر قرمز و یا سایپرس ساخته می شود.

تایل چوبی می تواند در قسمت پایین آن ضخیم تر و بعد باریک شود. این نوع از پوشش سقف در حدود ۳۰ سال طول عمر دارد و از آن جایی که محصولی طبیعی است؛ دوست دار محیط زیست است. از سایر شینگل ها، مقاومت بیشتری در برابر اتلاف انرژی نشان می دهد. شینگل های چوبی در مقابل طوفان و باران های شدید آسیب نمی بیند و در مقابل وزش باد های شدید حتی از شینگل آسفالتی نیز مقاوم تر است.

قیمت شینگل چوبی بالا است و حتی از شینگل آسفالتی و تایل های فایبرگلاس نیز گران تر است. نصب آن بسیار دشواری دارد و در مقابل آتش مقاوم نیست. این شینگل ها نیازمند نگهداری خاص در مقابل ترک خوردن، پوسیدن و کپک زدن، است. شینگل چوبی در مقابل حشراتی مانند موریانه و مابقی حشرات مقاوم نیست.

 • شینگل سنگی

قیمت شینگل

این نوع از انواع روف تایل از سنگ های کوهستان و معدن ساخته می شود. این تایل ها چون از سنگ ساخته شده است، بسیار مستحکم است و در مقابل آب و هوای بد، مقاومت می کند. تایل های سنگی در رنگ های متفاوت از قبیل: سبز، سیاه، طوسی و قرمز موجودند.

شینگل سنگی بیشتر از ۸۰ سال عمر می کند و از نظر زیبایی، کم نظیر است. شینگل سنگی در مقابل جذب آب بسیار مقاوم است و بر همین اساس، آن را فوق العاده ضد آب می دانند. تایل های سنگی می تواند به راحتی دمای زیر صفر، برف و یخ را تاب بیاورد. این شینگل ها، در مقابل باد های بسیار شدید و طوفان کاملا مقاوم است. از نظر هزینه تعمیر، شینگل های سنگی بسیار گران و تعمیر آن ها نیز دشوار است و نیاز به جایگزینی شینگل دارد. این تایل ها بسیار سنگین اند؛ بنابراین خانه های کوچک توان تحمل این وزن را ندارند.

علاوه بر موارد گفته شده در پاراگراف های بالا، هنگام خرید شینگل خوب است بدانید که این سقف ها مدل های مختلفی دارد و در قیمت های متفاوتی عرضه می شود. شینگل ها به دو نوع تک لایه و دو لایه تقسیم می شود که خود، دو نوع پشت چسب دار و یا ساده دارد. شینگل ها در انواع طرح های متفاوتی تولید می شود که عبارت است از: کلاسیک، هلالی، نامنظم و لانه زنبوری.

قیمت شینگل بر اساس نوع آن می تواند متفاوت باشد. اما هر نوعی از شینگل را که مد نظر قرار دهید، مزایای زیادی دارد که می تواند انتخاب خوبی برای ساختمان مسکونی شما باشد.

چرا شینگل انتخاب خوبی است؟

قیمت شینگل

مزایای شینگل نسبت به سایر سقف های شیبدار، سبب می شود تا به انتخابی ایده آل تبدیل شود. در ادامه، مزایای شینگل را بررسی خواهیم کرد.

 • وزن کم و نصب آسان

هرچه جرم ساختمان بيشتر باشد تاثير زلزله بر آن و صدمات و تلفات ناشی از آن بيشتر خواهد بـود؛ بـه همـين دليـل بـرای كـاهش تلفـات و خسارات ناشی از زلزله بايد ساختمان ها بر اسـاس اصـول و معيار هـای طراحـی صـحيح سـاختمان و بـا رعايـت آخـرين دستاورد های مهندسی و حتی الامكان با كمترين وزن ممكن طراحی و اجرا شود. از همین روی، استفاده از مصالح سبک و نيز استفاده بهينه از مصالح موجود را می توان به عنـوان مـوثر ترين روش هـا بـرای كـاهش وزن ساختمان در نظر گرفت. شینگل از جمله مصالحی است كه مهندسان برای کاهش وزن ساختمان پیشنهاد می کنند. شینگل های آسفالتی در اکثر سقف ها به خصوص سقف هایی که توانایی تحمل مصالح سنگین تر مانند سفال و سنگ را ندارد، گزینه مناسبی است. این سقف ها در عین سبکی، بسیار بادوام است؛ به همین دلیل با خیال راحت می توانید بر روی آن ها قدم بردارید. همانطور که اشاره شد، وزن این سقف ها کم است و برای ساختمان هایی با فونداسیون ضعیف که تحمل بار اضافی را ندارد نیز بسیار مناسب است. وزن هر متر مربع شینگل، ۱۰ کیلوگرم است.

 • زیبایی و تنوع گسترده

زیبایی ظاهری و تنوع گسترده شینگل ها از دیگر مزایای آن ها است. خرید شینگل در طراحی ها، سبک ها و بافت های گوناگونی امکان پذیر است؛ از شینگل های آسفالتی گرفته تا فلزی. این تنوع گسترده به شما این امکان را می دهد تا با توجه به معماری، سبک ایده آل و دکوراسیون خارجی مورد نظرتان، ظاهری که می خواهید را به خانه تان ببخشید.

خرید شینگل1

 • تنوع و یکپارچگی بیشتر در رنگ

با توجه به فرمولاسیون یکسان در سقف شیبدار، محصول شینگل از یکپارچگی رنگ برخوردار است. علاوه بر یکپارچگی، تنوع رنگ شینگل ها نیز زیاد است. شما می توانید با توجه به سبک مورد علاقه تان و دیگر اجزای ساختمان، رنگ مناسب را انتخاب کنید. به عبارت دیگر، با توجه به اینکه این سقف ها در طرح ها و رنگ های مختلف تولید و عرضه می شود، به راحتی با انواع ساختمان با نما های مختلف هم خوانی و هماهنگی ایجاد می کند.

 • موثر در مصرف انرژی

سیستم سقف های شینگل به گونه ای طراحی شده است که یک لایه زیرینی را شامل می شود. این لایه و همچنین انتخاب نوع شینگل، به شما کمک می کند تا کنترل دمای سطح سقف را در دست بگیرید تا انرژی کمتری مصرف شود. به عبارت دیگر، شینگل عایق حرارتی خوبی است و بهترین صرفه جویی انرژی را در تابستان و زمستان به همراه دارد.

 • مقاومت در برابر باد

مبلغی که بابت قیمت شینگل می پردازید، حتما ارزشش را دارد! شینگل می تواند باد های بسیار شدیدی را تحمل کند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که خانه های مسکونی در ایالت فلوریدای آمریکا، ایالتی با آب و هوای ناپایدار و باد های شدید، از سقف های شینگل ساخته شده است. این نوع سقف ها بیشترین مقاومت را در برابر وزش باد دارد. شینگل ها با تحمل باد های بیش از ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت، در میان سایر پوشش های سقف شیبدار بی نظیر است. در مجموع می توان گفت که شینگل دستخوش تغییرات جوی و اقلیمی ای که فصل به فصل رخ می دهد نمی شود.

 • انعطاف پذیری و مقاومت بالا

اضافه کردن دودکش، نورگیر و دیگر اجزای سقف به دلیل تطبیق پذیری بالای آن ها، در شینگل ها مشکلی ایجاد نمی کند. همچنین شما با خرید شینگل ها از پوششی بهره مند می شوید که در اثر نور آفتاب و به مرور زمان دچار تغییر رنگ نمی شود و رنگ یکسان و ثابتی خواهد داشت.

خرید شینگل-قیمت شینگل

 • کیفیت بالا و عمر بسیار طولانی

شینگل در برابر جلبک ها بسیار مقاوم است و در محیط های مرطوب به راحتی تغییر شکل نمی دهد. مدت زمان گارانتی چهل ساله آن ها، تضمین کننده کیفیت بالایی است که در سایر پوشش های سقف شیبدار دیده نمی شود؛ به همین واسطه هم خرید شینگل تسهیل می شود. خوب است این نکته را هم بدانید که با خرید شینگل می توانید خانه خود را در برابر صدا های خارجی، به خصوص صدای باد و طوفان، عایق کنید.

 • سازگاری مواد اولیه شینگل با محیط زیست

مواد اولیه شینگل ها قیر معدنی است که برداشت آن (با توجه به مقدار)، تخریب کمتری را برای محیط زیست به همراه دارد. به عبارت دیگر، می توان گفت که اگر دوستدار محیط زیست هستید با آرامش خاطر از شینگل ها در ساختمان سازی استفاده کنید؛ زیرا قطعه های به جا مانده از آن ها قابل بازیافت است.

 • مقرون به صرفه

شینگل سرمایه گذاری مطمئنی در ارزش خانه است. همچنین قیمت شینگل در مجموع، هم از نظر قیمت تهیه و هم قیمت نصب، بسیار مقرون به صرفه است. تعمیر و تعویض این سقف ها نیز به دلیل آسان بودن، بسیار ارزان تمام می شود.

سقف شینگل، بیش از ۶۰ نوع طرح و رنگ مختلف دارد که به زیبایی ساختمان کمک می کند. خوب است بدانید که سقف شینگل در دمای بیش از ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد تثبیت رنگ شده است. به طور معمول، عرض متوسط آن ها ۳۵ سانتی متر و طول آن ها ۱ متر است که با یک لایه یا شبکه شیشه ای مات به نام Impragnated Glass Mat  به هم چسبیده و استحکام پیدا کرده است.

طراحان سقف های شینگل به نکاتی همچون ایزولاسیون، تغییرات دما، انعکاس نور خورشید، انعطاف ‌پذیری در برابر ضربه، مقاومت در مقابل وزش باد های شدید و شکل ‌گیری به فرم‌ های گوناگون سطوح شیب‌ دار، شکسته و قوسی توجه کرده اند. هزینه شینگل وابسته به این نکاتی است که ذکر کردیم.

نصب شینگل

نصب شینگل

پس از آشنایی با خرید شینگل و قیمت شینگل خوب است که با نصب آن هم آشنا شوید. این سقف شیبدار بسیار سریع و آسان نصب می شود. به طوری که بلافاصله پس از نصب، قابل استفاده است. همچنین بر روی انواع بام های ساختمان های قدیمی و جدید شیبدار قابل اعمال است و هیچ گونه محدودیتی ندارد. همانطور که اشاره شد، این نسل جدید عایق های رطوبتی، علاوه بر محافظت از ساختمان در برابر بارش برف و باران، با بیش از ۶۰ نوع طرح و رنگ های  مختلف، نقش مهمی در جلوه و زیبایی ساختمان ایفا می کند.

سقف شینگل در مدت زمان بسیار کوتاهی نصب می شود. حتما دقت داشته باشید که سقفی که قصد نصب شینگل بر روی آن را دارید، باید شیبی بین ۲۰% تا ۳۰% داشته باشد؛ بنابراین پیش از خرید شینگل و اطلاع از قیمت شینگل، حتما این نکته را مدنظر داشته باشید.

در ابتدای نصب، باید زیر سازی این پوشش اجرا شود. این زیر سازی که ضخامتی به اندازه یک میلی متر دارد، چوبی از جنس OSB3 است که قابلیت ضد رطوبتی دارد

لوازم جانبی شینگل ها

لوازم جانبی مربوط به شینگل ها عبارتند از:

 • چوب نراد روسی
 • چسب بتن الاستومتری
 • هواکش های سقف شینگل
 • لایه زیرین شینگل
 • میخ های شینگل
 • نوار های استار شینگل
 • پانل های OSB
 • نوار های خود چسب ضد آب
 • پروفیل های آب چکان
 • تیزه

جمع بندی

شینگل ها پوشش هایی هستند که استفاده از آن ها به دلیل مزایای بسیار زیاد، رونق روز افزونی پیدا کرده است. انواع شینگل ها از نظر جنس و طرح، انقدر گوناگون است که خریدار می تواند نمونه ای کاملا منطبق با سلیقه خود را پیدا کند. قیمت شینگل نیز مانند نوع آن، بسیار متفاوت است؛ زیرا به نوع برند تولید کننده، کیفیت قیری که با آن ورق ها ساخته می شود، جنس لایه مقاوم میانی، پشت چسب دار بودن و یا عدم آن و به خصوص تک لایه و یا دو لایه بودن ورق ها بستگی دارد. ما در این مطلب از آکامیا سعی کردیم تا هر نکته ای که پیش از خرید شینگل لازم است بدانید را برایتان توضیح دهیم. امیدواریم با خواندن این مطلب، خرید ایده آلی داشته باشید.

customers