شینگل

شینگل

شینگل (Shingle) برای سقف های شیبدار با شیب ۳۰% به بالا کاملاً ایده آل است و برای پوشش دیوارهای عمودی نیز کاربرد دارد،از مزایای مهم این پوشش سقفی طرح بندی ورنگ بندی بسیار متنوع آن است.از دیگر مزایای این پوشش سقفی انعطلاف پذیری بالای آن است، از همین رو در طرحهای سقف شیبدار پیچیده به راحتی قابل اجراست، یک سیستم قابل اعتماد در برابر عوامل خارجی مانند بادهای بسیار قوی و برای سالهای طولانی نیازی به نگهداری ندارد، نکته قابل توجه اینکه یکی از معدود پوشش های سقف شیبدار میباشد که بعد از نصب میتوان روی آن تردد کرد بدون آنکه آب بندی سقف دچار مشکلی شود.

مزایای شینگل نسبت به سایر سقف های شیبدار

مزایای شینگل نسبت به سایر سقف های شیبدار

وزن کم و  نصب آسان

هرچه جرم ساختمان بيشتر باشد تاثير زلزله بر آن شديدتر بوده و نتيجه تا صدمات و تلفات ناشي از آن بيشتر خواهد بـود.

بـه همـين دليـل بـراي كـاهش تلفـات و خسارات ناشي از زلزله بايد ساختمان ها بر اسـاس اصـول و معيارهـاي طراحـي صـحيح سـاختمان و بـا رعايـت آخـرين دستاوردهاي مهندسي و حتي الامكان با كمترين وزن ممكن طراحي و اجرا گردند.

استفاده از مصالح سبك و نيز استفاده بهينه از مصالح موجود را مي توان بعنـوان مـوثرترين روش هـا بـراي كـاهش وزن ساختمان در نظر گرفت.

شینگل از جمله مصالحی است كه مهندسان برای کاهش وزن ساختمان پیشنهاد می کنند.

انعطاف پذیری و مقاومت بالا

مقاومت بیشتر در برابر باد

بیشترین مقاومت را در برابر وزش باد دارا می باشد(تا بیش از ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت) که در میان سایر پوشش های سقف شیبدار بی نظیر می باشد.

یکپارچگی بیشتر در رنگ

با توجه به فرمولاسیون یکسان در سقف شیبدار محصول شینگل از یکپارچگی رنگی برخوردار است.

همچنین در اثر نور آفتاب به مرور زمان دچار تغییر  رنگ نمی شود و دارای رنگ یکسان و ثابت است.

سازگاری مواد اولیه شینگل نسبت به محیط زیست

مواد اولیه آن قیر معدنی است که برداشت آن (از ابعاد مواد شناختی و مقدار)، تخریب محیط زیست کمتری را به همراه دارد.

زیبایی و تنوع گسترده

زیبایی ظاهری و تنوع گسترده آن، از دیگر مزایای آن است.

کیفیت بالا و عمر بسیار طولانی

مدت زمان گارانتی ( ۴۰ سال) تضمین کننده کیفیت بالای آن است که در سایر پوشش های سقف شیبدار منحصر به فرد است.

 شینگل، عایق حرارتی بالاست و بهترین صرفه جویی انرژی را در تابستان و زمستان دارد.

شینگل به پوشش سقف های شیب دار گفته می شود که این روزها بسیار پرمصرف و کاربردی هستند. در دو دهه ی پیش، این سقف ها به وسیله ی طراحان صنعتی، در کشور آمریکا طراحی و تولید شد. خیلی طول نکشید که این نوع سقف، در کشورکانادا، جزو پرفروش ترین پوشش های قفل شیبدار شد. شینگل توانست خیلی سریع جای خود را به سقف های سفالی و سنتی گذشته دهد تا با همه ی شرایط آب و هوایی سازگار باشد.

از همان ابتدای طراحی، راه خود را به بازار ایران باز کرد. سال ۱۳۸۰ بود که شینگل در همان بدو ورود به کشور مورد استقبال کارشناسان این صنعت قرار گرفت.

سقف های شینگل به صورت لایه لایه هستند. به طوری که لایه ی بالایی، بر روی لایه ی زیرین، قرار می‌گیرد و از نفوذ آب، به طور صد در صد جلوگیری به عمل می آورد. بر همین اساس، استفاده از این نوع پوشش سقف، برای مناطق پر باران بسیار توصیه می‌شود. وزن پایین پوشش شینگل، باعث کاهش آثار تخریب و خطرات ناشی از وقوع زلزله می شود. به همین خاطر به عنوان سقف های ضد زلزله از آن ها یاد می شود.

درمورد ورق های شینگل باید گفت که بسیار سبک هستند.

مواد تشکیل دهنده آن، سیلیس، مشتقات نفت و انواع لایه های مختلف تشکیل دهنده هستند. به طور کلی این نوع پوشش از سقف از ماده فایبرگلاس اشباع شده که توسط نوعی از قیر با کیفیت بالا به عنوان پایداری دهنده تشکیل می شود و سپس با دانه های معدنی در رنگ های گوناگون پوشانده می شود.

جنس شینگل

شینگل

این سقف از سه لایه تشکیل می شود:

لایه تقویت کننده

لایه زیرین این سقف، تشکیل شده از جنس الیاف طبیعی اشباع شده با آسفالت یا فایبررگلاس.

در هنگام تولید، گرانول و مواد خام، آسفالت نیز به این لایه افزوده می شود. وظیفه لایه تقویت کننده افزایش مقاومت سقف و حفاظت از آن در برابر پیچ خوردگی ها،پارگی ها و جمع شدگی ها می باشد.

لایه ی آسفالت

شینگل

آسفالت:

در مرحله ی بعد لایه تقویت کننده، به وسیله لایه ای از آسفالت پوشش داده می شود. این کار با هدف جلوگیری از نفوذ آب به لایه های زیرین انجام می گیرد. از آن جایی که شینگل ها دارای وزن های متفاوتی هستند؛ توجه داشته باشید که وزن آنها به ضخامت همین لایه ی آسفالت بستگی دارد.

لایه ی پوشش از جنس گرانول:

سپس گرانول بر روی آسفالت به وسیله تجهیزات مکانیکی پرس می شود تا از آسفالت  در برابر پرتوی UV (فرابنفش) خورشید محافظت کند. توجه داشته باشید که بدون این لایه، آسفالت در مدت زمان اندکی کیفیت خود را از دست می دهد. رنگی که بر روی این لایه قرار می‌گیرد طبیعی است؛ بنابراین در طول گذشت سال ها تغییری در رنگ آن ایجاد نمی شود.

انواع شینگل

انواع شینگل

این سقف ها در مدل های مختلفی تولید می شود که در قیمت های متفاوتی ارائه می شود. این سقف ها به دو نوع تک لایه و یا دو لایه تقسیم می شوند که به دو صورت پشت چسب دار و یا ساده هستند.شینگل ها در طرح های متفاوتی تولید می شوند که عبارت اند از: کلاسیک، هلالی، نامنظم و لانه زنبوری.

سقف شینگل، بیش از ۶۰ نوع طرح و رنگ مختلف دارد که به زیبایی ساختمان کمک می کند.

سقف شینگل ، در دمای بیش از ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد تثبیت رنگ شده است. به طور معمول،عرض متوسط آن ۳۵ سانتی متر و طول آن ۱ متر می باشد که با یک لایه یا شبکه شیشه ای مات به نام Impragnated Glass Mat  به هم استحکام داده شده اند.

طراحان سقف های  شینگل به نکاتی همچون ایزولاسیون، تغییرات دما، انعکاس نور خورشید، انعطاف‌پذیری در برابر ضربه، مقاومت در مقابل وزش بادهای شدید و شکل‌گیری به فرم‌های گوناگون سطوح شیب‌دار، شکسته و قوسی توجه کرده اند.

هزینه شینگل وابسته به این نکات است.

این نسل جدید عایق های رطوبتی، علاوه بر محافظت ساختمان در برابر بارش برف، باران، با بیش از ۶۰ نوع طرح و رنگ های  مختلف، نقش مهمی در جلوه و زیبایی ساختمان ایفا می کنند.

نصب شینگل

نصب شینگل

این سقف شیب دار بسیار سریع و آسان نصب می شود. به طوری که بلافاصله پس از نصب، قابل استفاده است. همچنین بر روی انواع بام های ساختمان های قدیمی و جدید شیب دار قابل اعمال است و هیچ گونه محدودیتی ندارد. این سقف ها در برابر طوفان و بادهای شدید، بسیار ‌مقاوم هستند.

در حالت کلی دستخوش تغییرات جوی و اقلیمی که فصل به فصل رخ می دهد نمی شوند. این سقف ها در طرح ها و رنگ های مختلف تولید و ارائه می شود و می تواند به راحتی با انواع ساختمان با نماهای مختلف ایجاد هم خوانی و هماهنگی کنند.

این سقف ها بسیار بادوام هستند به همین دلیل با خیال راحت می تواند بر روی آن قدم بردارید. وزن این سقف ها کم است و برای ساختمان هایی با فونداسیون ضعیف که تحمل بار اضافی را ندارند بسیار مناسب می باشد.

وزن هر متر مربع شینگل، ۱۰ کیلوگرم است. غیر قابل اشتعال هستند، همچنین انعطاف پذیری فوق العاده و مقاومت کششی بالایی دارد. گارانتی های این نوع سقف ۵۰ سال است که نشان از دوام بالای آنها دارد و همین امر خرید شینگل را تسهیل می بخشد.

سقف شینگل در مدت زمان بسیار کوتاهی نصب می شود. حتما دقت داشته باشید که سقفی که قصد نصب شینگل بر روی آن را دارید، باید شیبی بین ۲۰% تا ۳۰% داشته باشد. بنابراین پیش از تهیه ی شینگل، حتما این نکته را مدنظر داشته باشید.

در ابتدای نصب، باید زیر سازی این پوشش اجرا شود. این زیر سازی که ضخامتی به انداه ۱mm دارد، چوبی از جنسOSB3 است که قابلیت ضد رطوبتی دارد.

انواع شینگل:

 • شینگل آسفالتی
 • شینگل فایبرگلس
 • تایل متالی
 • تایل چوبی
 • تایل سنگی

شینگل آسفالتی

شینگل آسفالتی

شینگل آسفالتی نسبت به انواع دیگر شینگل ها از محبوبیت بیشتری برخوردار است. برخی از ویژگی های این نوع شینگل که باعث محبوبیت بیشتر در بین مردم شده است عبارتند از:

نصب و خرید شینگل آسفالتی آسان و ارزان تر است.

طول عمر آن ها  بین ۲۰ تا ۲۵ سال است.

انرژی را بیشتر از سایر انواع شینگل نگه می دارد و باعث می شوند که هزینه ی مصرف انرژی شما نیز کاهش پیدا کند.

نصب این نوع از شینگل آن چنان راحت است که مردم خودشان می توانند سقف خانه خود را نصب کنند.

این شینگل ها طرح های فراوانی دارد.حتی برخی از آن ها،  طرح چوب نیز دارند.

در هنگام خرید شینگل توجه داشته باشید که شینگل آسفالتی برای خانه های مسکونی درنظر گرفته شده است و تنها برای سقف شیب دار مناسب می باشد و اگر خانه شما سقف صاف دارد، این نوع از سقف را، به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم. در اینجا به چند مورد از مشکلات این نوع سقف می پردازیم:

در هنگام خرید شینگل های آسفالتی به این نکته توجه کنید که، این نوع شینگل تاب و توان تحمل تغییرات دمایی زیاد را ندارند. و به راحتی با طوفان های شدید، بادهای شدید و طوفان های بارانی صدمه می بیند. این عوامل باعث کاهش خرید شینگل آسفالتی شده است.

شینگل فایبرگلاس

شینگل فایبرگلاس

یکی از انواع شینگل ها، که در بین مالکان و مصرف کنندگان محبوبیت دارد، شینگل فایبرگلاس است. کفی آن فایبرگلاس است و لایه ضد آب در کف آن با رزین نصب شده است. آسفالتی که با مواد معدنی ترکیب شده است و به صورت یک لایه بر روی آن آمده است که این شینگل را ساخته است.

این لایه ی فایبر گلاس اضافه، باعث ایجاد ۲ خاصیت ویژه در این مدل شینگل شده است، که در هنگام خرید شینگل می توانید با توجه به استفاده ای که از آن دارید به این ویژگی ها توجه کنید.

اول اینکه در مقابل آتش بسیار مقاوم هستند و کاملا ضد آب هستند، و دوم اینکه شینگل فایبر گلاس کاملا در مقابل طوفان و باد مقاوم است.

شینگل آهنی (تایل متالی)

شینگل آهنی

این تایل ها معمولا از مس، آلمینیوم، قلع یا روی ساخته می شوند که مصارف خیلی خاصی دارند. این نوع پوشش برای سقف های صاف کاربرد دارد. هم چنین سقف هایی که شیب تندی دارد، از این پوشش استفاده می کنند. به همین خاطر در بین سایر مدل های پوشش بام متداول نمی باشند اما به کارگیری آن ها چندین مزیت دارد.

این تایل ها بسیار زیاد مقاوم هستند. قیمت این  شینگل ها مقرون به صرفه است. شینگل آهنی می تواند بیشتر از ۵۰ سال بدون نیاز به تعمیر، عمر کنند.اگر بدنبال یک نوع شینگل باکیفیت هستید خرید شینگل آهنی توصیه می شود. یکی از معایب استفاده از تایل های متالی صدای آن در هنگام بارش باران می باشد.

شینگل چوبی

(تایل چوبی)

شینگل چوبی

پیش از اینکه شینگل آسفالتی به بازار بیاید، از شینگل چوبی استفاده می شد. بسیار  مستحکم است و در برابر اتلاف انرژی بسیار مقاوم هستند. این شینگل های  چوبی معمولا از درخت کاج، درخت صدر قرمز و یا سایپرس ساخته می شود.

تایل چوبی می تواند در قسمت پایین آن ضخیم تر و بعد باریک شود. این نوع از پوشش سقف در حدود ۳۰ سال طول عمر دارند. و از آن جایی که محصولی طبیعی است؛ دوست دار محیط زیست می باشد.از سایر شینگل ها، مقاومت بیشتری در برابر اتلاف انرژی نشان می دهد.شینگل  های چوبی در مقابل طوفان و باران های شدید آسیب نمی بیند و در مقابل وزش بادهای شدید حتی از شینگل آسفالتی نیز مقاوم تر هستند.

قیمت شینگل چوبی بالا است و حتی از شینگل آسفالتی و تایل های فایبرگلس نیز گران تر است. نصب آن بسیار دشواری دارد. و در مقابل آتش مقاوم نیستند. این شینگل ها نیازمند  نگهداری خاص در مقابل ترک خوردن، پوسیدن و کپک زدن، هستند. شینگل چوبی در مقابل حشراتی مانند موریانه و مابقی حشرات مقاوم نیستند.

شینگل سنگی (تایل سنگی)

شینگل سنگی

این نوع از شینگل از سنگ های کوهستان و معدن ساخته می شوند. پس از استخراج به صورت لایه های یکسان رش داده می شوند. این تایل ها، چون از سنگ ساخته شده اند، بسیار مستحکم هستند و در مقابل آب و هوای بد، مقاوم می باشند. تایل های سنگی در رنگ های متفاوت از قبیل: سبز، سیاه، طوسی و قرمز موجود می باشند.

شینگل سنگی بیشتر از ۸۰ سال عمر می کنند و از نظر زیبایی  کم نظیر می باشند. شینگل سنگی در مقابل جذب آب خیلی مقاوم است که بر همین اساس، فوق العاده ضد آب هستند. تایل های سنگی می توانند به راحتی دمای زیر صفر، برف و یخ را تاب بیاورند. این شینگل ها، در مقابل بادهای بسیار شدید و طوفان کاملا مقاوم هستند.

از نظرهزینه، شینگل های سنگی بسیار گران است و تعمیر آن ها دشوار می باشد و نیاز به جایگزینی شینگل هم نوع می باشد.

این تایل ها بسیار سنگین هستند. بنابراین خانه های کوچک توان تحمل این وزن را ندارند.

لوازم جانبی شینگل ها از این قرار است:

 • چوب نراد روسی
 • چسب بتن الاسترمتری
 • هواکش های سقف شینگل
 • لایه زیرین شینگل
 • میخ های شینگل
 • نوارهای استار شینگل
 • پانل های OSB
 • نوار های خود چسب ضد آب
 • پروفیل های آب چکان
 • تیزه
 • بیتو سلف

قیمت شینگل:

قیمت های شینگل بسیار متفاوت هستند، زیرا قیمت شینگل به نوع برند تولید کننده، کیفیت قیری که با آن ورق ها ساخته می شوند، جنس لایه مقاوم میانی، پشت چسب دار بودن و یا عدم پشت چسب دار بودن و به خصوص تک لایه ویا دو لایه بودن ورق ها بستگی دارند.

 

مطالب کاربردی و مرتبط:

شینگل ایرانی اوریبان

همه چیز درباره آندوویلا

شینگل مقاوم در برابر ضربه

 

customers